Mezuniyetten Sonra İşsiz Kalmamak İçin Tavsiyeler

Konusu 'Dikey Geçişten Sonra' forumundadır ve A-teist tarafından 8 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. A-teist

A-teist Kayıtlı Üye

Merhaba,

2 yıldır mezunum ve maalesef halen işsizlik sıkıntısı çekiyorum. Bu 2 yıllık sürede işsizliğimin nedenleri hakkında size tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Tecrübelerimi paylaşayım ki işsizlik denilen illetin işkencesini yeni mezun arkadaşlar çekmesin. Kendim şu an mimarım bu bölüm üzerinden tecrübelerimi aktaracağım, ama tecrübelerimin ve analizlerimin diğer bölümleri de kapsadığını düşünüyorum.

Sınav hazırlanma dönemi stresli bir dönemdir. Kazandıktan sonra üniversitede stresin etkilerinden kurtulmak için yapacağınız aktiviteler biliyorum hepinizi hakkı. En önemli tavsiyem bu aktivite yılını sadece üniversitenin 1. yılında yapın. 1. yıldan sonra artık gönüllü staj için arayışlara geçin. Bunun farkına ben son yılda vardım ama gönüllü staj için bile staj yeri bulamamıştım. Neden? Çünkü çevre yok. Bu çevre olayı sadece staj için değil iş için de anahtar kelimedir. İşsizlerin büyük çoğu çevresi olmadığı için işsiz. Bölümü 1. bitirseniz çevreniz yoksa yine iş bulmakta sıkıntı çekersiniz.

Maalesef ülkemizde işe alınma vasıf üzerinden değil tanıdıklar aracılığıyla oluyor. İstanbul ve Ankara gibi illerde iş bulmak diğer illere göre kolay. Peki anadolunun ücra bir ilinde nasıl iş bulacağız?

Memleketinizde çalışmayı düşünüyorsanız şayet;

Memleketinizde iş yapan büyük firmaları araştırın. En büyük firmada staj almak biraz zor olabilir, bu büyük firmadan sonra en çok iş yapan firmalara bakın. Bu büyük firmalarda staj kaptıktan sonra mezuniyete kadar bu firmada kalmaya çalışın. Bu firmada önemli olan işi öğrenmeniz değil, çevre edinmenizdir. Büyük firma demek çok çalışan demektir. Bu firmada gıcık kaptığınız insanlarla bile aranızı iyi tutmaya çalışın, çünkü bu arkadaşlar mezuniyet sonrası için sizin için birer bir iş bulma aracı olacaktır. Bu arkadaş sizi iyi bilmesi gerek yani vasfınızı bilmesi gerek. Örneğin; bu arkadaş bir yerde çalışıyorken, o iş yerinde bir elemana ihtiyaç duyuldu. O arkadaşın aklına siz gelebilirsiniz çünkü sizi tanıyor, bu işi yapabilip yapamayacağını biliyor. İş ahlakınızı biliyor.

Üniversitede en samimi arkadaşımdan biri İstanbul NEF firmasında çalışıyor. Bu firmanın Türkiye geneli onlarca inşaatı var. sıksık şantiye şefi ihtiyacı duyarlar ama bu arkadaş NEF'te yıllarca çalışmasına rağmen beni bir türlü NEF'e aldıramadı. Çünkü iş vasfımı bilmiyor, yapabiliceğim konusunda şüpheleri var. Çünkü birlikte yıllarca cafeleri dolaştık birlikte yıllarca takıldık ama hiç bir iş ortamında birlikte çalışmadık. Özetle; 2. sınıftan itibaren çok çalışanı olan bir firmada staj kapın mezuniyete kadar bu firmada kalın geniş bir çevre edinin. Kesinllikle mezuniyete kadar para istemeyiniz.

Şayet mezun oldunuz İstanbul, Ankara gibi büyük illerde çalışacaksanız ve çevreniz yoksa;

Bölümüzle ilgili iş ilanlarına bakın. En çok hangi vasıfta eleman arıyorlar. Mimarlıkta en çok Autocad 3D Max programına ihtiyaç var. Burda direkt mimarlara sesleniyorum; mezun olmadan önce muhakkak bu programı öğrenin. Normal AutoCADi artık lise öğrencileri bile biliyor. Rakipleriniz değil üniversite mezunu lise mezunlarıdır. Bunları aylık 500-600 liraya pencere kapı çizdirerek çalıştırıyorlar.

Diğer bölümlere gelince, dediğim gibi iş ilanlarında en çok hangi vasıfta eleman arıyorlarsa o vasfı mezun olmadan önce kapın. Yoksa mezun olduktan sonra 2-3 yıl adam akıllı iş bulamazsınız. Bulsanızda köşede kıytırık bir yerlerde ancak bulursunuz, bu kıytırık yerler size 2. aydan sonra maaşınızı düzenli ödememeye başlar. Büyük firmalarda iş bulmak için ancak 4. veya 5. yılınızdan sonra olur. Mezun olmadan önce üniversite yıllarınızı çok iyi ama çok iyi değerlendirin.

Aklıma gelenlerin en önemlisi şu an bunlar. Öneri aklıma geldikçe başlık altında eklerim.

onur1987, Ali ve befega bunu beğendi.
  2. befega

befega Kayıtlı Üye

yazına göz gezdirdim,
    genel olarak diyeceğim bir iki şey var benimde naçizane,
    4 yıllık bişeyler okumak mezun olmak artık herkesin yapabileceği bişey.
    özellikle özel üniversitelerin çokluğuda bunu körüklemekte
    o yüzdendir ki kendinize ne kadar çok şey katarak mezun olmak sizin işinize yarayacaktır,
    asgari ücrete mühendis çalışacak kıvama gelmiş ülke
    bu yüzdendir kendinizi geliştirin
    iyi üniversiteleri kazanmaya çalışın
    boş beleş okuyupta gerisi gelir demeyin.
    aktif olun, çevre edinmeye çalışın bunları üniversitelerde yapın mutlaka.
    siz çabalamadığınız sürece kimse size gel böyle bişey var demeyecek.

A-teist bunu beğendi.
  3. eren şahin

eren şahin Kayıtlı Üye

dostum bu tür yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkürler.Banane lan ben çektim onlarda çeksin kafasından çıkıp paylaşabildiğin için teşekkürler , bencil olmadığın için teşekkürler .

4. Ali

Ali Mahkeme-i Kübra Site görevlisi

Güzel yazmışsın teşekkürler. Malesef ve adeta tiksindiğim bi konu bu çevre ile işlerin hallolması mevzusu. Ha özel sektörde diyelim bir eleman alınacak ve oradaki şefin insan kaynaklarının kısaca işe alımdan kim sorumlu ise o kişi veya kişilerin iki işin ehli başvurusunda 1 alım yapılacaksa tanıdığını alması beni ilgilendirmez kötü gözle de bakmam zaten. Firma adamın mal adamın istediğini çalıştırır. Amaaaaa devlette en dip kademeye, en gereksiz gibi görünen pozisyona dahi bu yolla alım yapılması ahlaksızlık ve kul hakkıdır.

onur1987 ve eren şahin bunu beğendi.
  5. cngzgnd01

cngzgnd01 Kayıtlı Üye

Teşekkürler yazın için işsiz kalmamak evet doğru ben şuan 3. Sınıfım bence kendimizi geliştirebileceğimiz en üst seviyeye çıkartıp öle bir de piyasaya başlamamız gerekiyor birde kurumsal firmalarda staj yapmak bence işleyişi ve tecrübeyi önemli düzeyde artırıyor birde mühendislwr için olmazsa olmaz yabancı dil yüzde yüz gelişmesi gerekiyor özellikle speaking çok önemli

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. AbdullahC

AbdullahC Kayıtlı Üye

Güzel bir konu açmışsınız, şayet Üniversiteyi iyi bir meslek sahibi olmak için bir araç olarak görüyorsanız bu yılları gezip tozarak heba etmemek gerek.

Sayfayı Paylaş