Kibris hakkinda uyrarKibris

Konusu 'DGS 2014' forumundadır ve efe54 tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. efe54

efe54 Kayıtlı Üye

Bu forumda onlarca kez konuştum herkes art Niyetli dedi birşey bilmiyor denildi
    Herkes istediğini desin
    Ben yazacaklarimi yazayim herkes bilgilensin herkes istediğini yapar

Hukuk bölümüyle basliyorum
    Çoğu kişi devam zorunluluğu yok diye kibrisi tercih ediyor. Arkadaşlar üniversitelerde devam z.yok diyelim (Uku ydu dau için konuşuyorum)
    Yilda 4 kez kibrisa gideceksin aof gibi hukuk okuyacaksin ve Baro da gel kardeşim sen hukukcusun gel kaydini yapalim belgelerini verelim diyeceginimi saniyorsunuz ? Mantikli olun konusun
    Bulunduğunuz yer barosuna gidin konusun sorun koru körüne gitmeyin sonunuz gecen sene boşalan yari kontenjan gibi olur
    Hem MEMURLUK/CALİSMA hem UNİVERSİTE imkansiz (Kibris için konuşuyorum)
    Tamam kaydinizi yaptiniz diyelim
    Vize zamani geldi sinavda ne yapacaksiniz ?
    Okula 1 saat ugramadiniz
    Kitaplarla hallederimmi diyosunuz
    Guldurmeyin arkadaslar bir hukuk ogrencjsi bulun konusun
    Zaten kibrisi tasvip etmiyorum ama madem yazdiniz gidip adam gibi okuyun hakkini verin
    Mezun olduğunuz zaman hukukçu denilebilsin sana

Yok calisan arkadaşlar çokmu zenginsiniz
    400 TL civari bir bilet gidiş geliş
    Konaklama nasil olacak 10 gün geceliği 100den (en düşük otel)
    1000tl yemesi içmesi ulasimi 1500tl +uçak =2000 TL
    Sadece vize final 4kere desek 8000 TL
    Büyük olasilik yaz okuluna kalacaksin onun ücretleri kisaca dayanılmazaarkadaşlar
    Oturun adam gibi calisin trde bir yer yazin
    Tamam yazmadiniz diyelim kibris yazdiniz o zaman buraya gelin
    Uzaktan kolay gözüküyor olabilir
    Yukarıdaki yaptigim hesaba dikkat edin uzaktan okumak bile nerdeyse 10000 TL masraf oluyor
    Harci vs katmiyorum bile
    İyi düşünün ailenizin rizkini yollara
    Dokmeyin
    AyRica mezun oldunuz hadi diploma olayi sikintida

Tüm anlattiklarimi arastirin otel devam z. Kalacak yer

Mühendislikler ogretmenlikler ve diger bolumlere gelelim
    Arkadaşlar eğer buraya yerleşip okuyacaksaniz tamam olabilir
    Kibrisi tasvip etmiyorum ama insandır başka çaresi yoktur
    Bu bölümlerde d.zorunluluğu %70 oranında uygulanıyor
    Eğer burada yasayip okursaniz Türkiye de İstanbulda vereceğiniz yillik 30-35 bin TL ücretin %70ine yani 25 xivari bir ücrete okunabilir
    O da eğer gece hayatiniz içki sigara ek harcamalariniz yoksa

Yillik 10000 TL en düşük yurt harç vs onlari kattiginiz zaman yukarıdaki ücretler cikiyor

Yine hukukçu arkadaşlara sesleniyorum
    Oraya gidip okuyacaksaniz tamam diyebilirim (tasvip etmesem de)
    Ama uzaktan olayini unutun
    Durumumuz varsa ben dayanirim diyorsaniz buyrun
    10k sadece gidip gelme kalma masrafi
    15k okul dedik
    Topla 25 k yani 25.000 TL
    Otel,yemek,dersler,işyerinden izin
    Arastirin arkadaşlar benim lafima inanmayan arastirsin

Ek not: Bu sene 2 üniversite hukuk acmis lefke ve Girne
    Fiyatları dudak ucuklatici ve devam zorunluluğu var ve kesinlikle kolaylık vs diye taninir diye dusunmeyin
    İste bu dediğim olayi 2 üniversite anlamis ve devam zorunluluğunu zorunlu tutmuş olmasi gereken budur

İstediğiniz gibi eksileyin arkadaşlar
    Eksilemeden önce düşünün ve arastirin rica ediyorum
    Kendinize ve ailenize yazik etmeyin

WaffenSS, ynsemrskk. ve avdogru bunu beğendi.
  2. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

Komple okudum mantikli geldi bazi soyledikleriniz ama
    Amacinizi anlayamadim orasi ayri konu

3. kimmmm

kimmmm Kayıtlı Üye

Yazdiklari gayet mantikli.. cok acik net.. bunlari goze alamayan yazmasin zaten bunlari goze alip gidecek olan insanlarinda onune gecmesinler bi zahmet..

4. avdogru

avdogru Kayıtlı Üye

Durumu olan gitsin arkadaşlar yukarıdaki masraflar abarti gelmedi bana
    Benim zamanimda uçak daha pahalliydi genel olarak gemilerle gidiyorduk
    Fakat otel vs girdigi zaman yukarıda arkadasin dediğine yakin birşey cikar ortaya
    İyi düşünün tasinin hesabinizi yapin

5. Muratyet

Muratyet Kayıtlı Üye

Kardeş bi mantıklı ol yaa.. Baroyu anayasa mahkemesi gibi yaptın. Hiçbir baro yasal hiçbir üniversitenin diplomasını sorgulamaz sorgulayamaz. Baro senin diplomana mı bakacak yoksa senin okula kaç gün gidip gitmediğine mi bakacak? Diploma demek o alanda yetkinliğe ulaşmış olduğun demektir. Yani senin okuluna yüzde yüz devam edip verdiğin dersleri bir başkası devam etmeden verebiliyorsa, hatta sınavlarda senden daha yüksek not bile alabiliyorsa bu kişi senden geri midir yoksa tersine senden ileri mi? Akıl var izan var.. Senin devamsızlık yapmadan edindiğin bilgi beceriyi bir başkası okulu görmeden ediniyorsa kusura bakma ama senden kat kat başarılı demektir. Hukukçuluk yapmak için hukuk bilgisi mi gereklidir yoksa okula devamlılık mı, hangisi? Zaten devam eden bir öğrencinin edindiği bilgiyi devam eden yada etmeyen başka biri edinemiyorsa hukukçu olamayacak demektir. Devam edene de etmeyene de sınavlarda aynı konulardan soruluyor, mantıksız mantıksız bol keseden atmayın. Kısacası, barolar için bilgidir, yetkinliktir asıl olan. Yetkinlik ise diplomayla verilir. Gerisi laf ebeliği.. Yök'ün tanıdığı, üstelik artık denklik işlemine bile tabi tutmadığı bir hukuk diplomasını barolar mı sorguluyor, nerde görülmüş... Baronun buna hakkı var mı, baro yök'ün üstünde bir kurum mu? Saçmalayıp durmayın daha.. Şunu bile akledemiyorsunuz: ülkemizdeki bir çok hukuk fakültesinde, özellikle büyükşehirlerdeki, amfinin yarısı boş kalıyor sınav dönemleri haricinde. Devam etmeden mezun olan çok kişi biliyoruz. Baro bu okulları sorguladı halletti de kıbrıs mı kaldı? İstanbul hukuka devam etmeyip mezun olanla kıbrıs hukuktan devam etmeden mezun olan arasında baro için ne gibi bir fark acaba. Merak etmeyin baroların hiç böyle dertleri yok. Akreditasyonlu bir okulun hukuk diploması yeterli. Hatta devam işine çok takılan arkadaşlara bir not; önümüzdeki yıllarda ekstern uzaktan eğitim hukuk eğitimi başlayacak ülkemizde. Yıllar önce olduğu gibi.

aydın1978 bunu beğendi.
  6. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

Merhabalar peki
    Girne amerikan ve lefke kesinlikle var diyor
    Kayit yaptirsak sadece sinavlara gitsek nolur
    Öğrenci isleri diploma alamazsiniz
    %70 d.zorunluluğu var diyor
    Napalim sizce

7. efe54

efe54 Kayıtlı Üye

@Muratyet murat bey sizde gorusunuzu savundunuz bende savundum
    Arkadaşlar arastirsin ben susuyorum

Hic masraflar hakkında bise dememissiniz sadece baro olayini soylemissiniz
    Bir memur dayanabilirmi dediğim masraflara

Diğer dediklerime de bir cevap verin lutfen

8. Muratyet

Muratyet Kayıtlı Üye

[DOUBLEPOST=1409678675][/DOUBLEPOST]Masraf konusuna ne diyebilirim. Herkes kendi bütçesine göre hareket etmek durumunda tabi ki. Bu Türkiyede de böyle değil mi? 20 bine de okul var 30 bine de. Ancak kıbrısın daha hesaplı olduğu da ortada. Param olsaydı burda bir okula yerleşmeyi ben de isterdim. Ancak bu puana bu sıralamaya açıkta kalmamak adına kıbrıs yazdım ve ukü oldu. Ya nasip artık. Ama ben de araştırdım, masraf konusuna bişey diyemem ancak diğer hususlarda kıbrısın buradaki okullardan farkı yok.[DOUBLEPOST=1409678847][/DOUBLEPOST]
    Ben riske girmemek için bu iki okulu yazmadım açıkçası. Evet devam zorunluluğunda net tavır sergileyebilirler gerçekten de bilemeyiz.

Son düzenleme: 2 Eylül 2014
  9. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

@Muratyet ya çok kesin konuşuyorlar hem rektorluk hem temsilcilikler bilemiyorum demekki gerçekten uyguluyorlar

10. @HMeT_64_

@HMeT_64_ Kayıtlı Üye

Melih bana lefke de girne de geliyordu hemde daha fazla burslusu atıyorum uku burssuz geldiyse girne % 50 geliyordu puanim 281 bakabilirsin ona rağmen niye bursu daha az olan okulu yazdimda bursu daha fazla olanları geride biraktim ben meraklimiyim 6-7 milyar fazla ödemeye Sırf girne ve lefke kati devam dedikleri için. Nasıl olsa puanim yetiyor bursu fazla olan yerleri yaziym desem riske girmiş olacam ne gerek var. Oyüzden netlik olmayan biryeri yazarken iyi düşünmeli neyle karsilacagini bilmiyosun çünkü belki kolaylık tanirlar deyip yazmak risk işi

melih55 bunu beğendi.
  11. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

@@HMeT_64_ abi aynen kimse bilmiyor yaxanlarin yada bilselerde hallederim diyorlardir büyük ihtimal
    Ek tercihler de gelsin şahsen ben gideceğim riske atmamak ugruna

12. SuqaR

SuqaR Kayıtlı Üye

Bir öğrenci bulup konuşmak en iyisi gerisi hikaye... ben im iş yerimde iki kişi okuyor doğu akdenizde, onların dediklerine inanıyorum şahsen gerisi hikaye.. o nedenle o okulda okuyan bir öğrenci bulunuz, bulunuz, bulunuz...

13. sefikayurt

sefikayurt Kayıtlı Üye

girnede evde kalabilecek arkadaşlar ??*

14. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

Ya inanmıyorum boylelerine ama 8000 TL sirf git gel kalma masrafi + harç bunu bende düşündüm burasi mantikli

Anlamadigim nokta bide Girne ve lefke de kucucuk yumuşama yok gelirsen boyle hesabi
    Ne ucrette ne devam zorunlulugunda

15. kimmmm

kimmmm Kayıtlı Üye

Iste buyuzden bunlari gercekten goze alip gitcekler terciih etsin..

16. melih55

melih55 Kayıtlı Üye

Hocam senin olay bambaşka anladigim kadarıyla
    Neyse herkes için hayirli olsun

17. mhmt23

mhmt23 Kayıtlı Üye

Arkadaşlar kıbrısta okumak tabiki Türkiyedeki okullarla kıyaslanamayacak derecede zor. ama şimdi size ne desem lay lay lom gelecek bizim halkımız mağdur olunca anlar uyarıları dikkate almaz. gidin kayıt yaptırım yarım dönem sonra görücem ben sizi

18. kimmmm

kimmmm Kayıtlı Üye

Melih neymis benim olayin bambaska hali??Gercekten bunlari goze alan gitsin dedik uyari amacli!! kimsenin magdur olmasini istemem..bunu istemedigim gibi gercekten oraya gidip bunlarin hepsini hic sorunsuz karsilicak insanlarin onu acilsin.yani herkes icin hayirli olan olsun pismanliklar olmasin istedim sadece..kayit olduktan sonra sildirenleri benden daha cok arastirmissindir eminim cunku konuyla baya ilgilisin..boyle seyler olmasin diye uyarida bulunuyo insanlar..

melih55 bunu beğendi.
  19. Ekrem ŞEN

Ekrem ŞEN Kayıtlı Üye

Merhabalar; ben %75 Girne Amerikan hukuk kazandım. Üniversitenin Batman temsilciliğine gittim. Bu konuları sordum ve aldığım cevap: bu sene çalışanlara(memur olduğunu belirten belge verilmesi şartıyla) "kolaylık" sağlanacağını söyledi. Denklik hakkında bilgi almak için yök ü aradım ÖSYM tarafından yani ÖSYM nin yaptığı bir sınav ve puanla bu okullara yerleşen adaylar mezun olduklarında diploma arkasına ÖSYM TARAFINDAN YERLEŞTİRİLMİŞTİR damgası basılıyor( bu durum 2012 den sonra mezun olanlar ve olacaklar için geçerli ) böylelikle bu mezunlar YÖK e denklik başvurusunda bulunmadan direkt olarak denklik verilmiş oluyor dedi siz de arayıp sorabilirsiniz.

20. erdiyaman

erdiyaman Kayıtlı Üye

ya bi saf saf bilmeden atmayın gözünüzü seveyim ne gidip gelme masrafı 2000 tl imiş falanda size ukü den örnek vereyim kasımda vizeleri var şimdiden belli tarihleri bileti şimdi alsan 100 120 arası bişeye geliyor gidiş geliş son gün alsan bile en fazla 250 300 e gelir sınav zamanları üniversitenin yurtlarında kalabiliyorsun kampüsün içindekinin günlüğü 50 55 lira kampüse birazuzak olanlar 25 tl uzak dediysek okulun bedava otobüsleriyle 20 25 dk tamam yemek biraz pahalı kıbrısta günde 30 40 gitti desek 1 hafta vizeler 10 gün finaller sürüyor bi hesap yapalım şimdi
    zenginsin bileti son gün aldın 300
    yani haliyle 50 tl lik yurtta kaldın 8 gün 400
    yemeğe 40 tl harcadın günlük 8*40=360 topla gel 1060
    zenginsin ya free shop tan 150 tl lik alışveriş yap tabiki topla gel yeniden 1200tl vizelerde gitti finallerde gitti 1500 tl 2 vize 2 final
    topla gel 5400 tl yıllık fakir hesabı dersen yarı yarıya yani 2700tl yıllık bak yeniden diyorum bilmeden konuşmayın gözünüzü seveyim insanlar sizin yüzünüzden vazgeçer haklarını girmiş olursunuz ha bana inanmaya bilirsiniz araştırırsınız uçak biletini internetten ararsınız uluslar arası Kıbrıs üniversitesini yurt fiyatlarını sınav zamanları kalma imkanlarını sorarsınız doğru olduğunu görürsünüz ha ben ukü yemi gidiyorum cevap hayır daireden biri müdür olan beraber çalıştığım 4 tane arkadaşım var ukü ye giden onlardan aldım bu bilgileri ukü ydü daü hemenhemen aynı imkanları girne ve lefke hakkında bişey diyemem allah var ilk defa bu sene alacaklar dgs den o yüzden bilgisi yok kimsenin benimde şansıma girne geldi tam burslu yaşayıp görcez bakalım ha bu dediklerin hukuk için öteki bölümleri bilemem
    kalın sağlıcakla[DOUBLEPOST=1409958794][/DOUBLEPOST]ankara Kıbrıs için geçerlidir uçak biletleri öteki illerin fiyatını bilemem
    ha bu arada 30 40 yurtdışı bişey bişey vergisi biniyor uçak biletlerine git gel 60 100 arası artıyor yani
    sizin anlıycağınız en can yakıcı şey uçak bileti gerisi fazla ağlatmaz sizi
    ama ben zenginim kardeş 100 150 liralık otelde kalırım hazır kıbrısa gitmişken kumarında dibine vururum dersen orasını bilemem

Son düzenleme: 6 Eylül 2014
  21. efe54

efe54 Kayıtlı Üye

@erdiyaman
    Sen gittin kibralacakn biliyorsun ?
    Herhangi bir ilçede ortalama bir otele gidin bir gecelik fiyat 50-60 TL
    Sen kibrisa gidiyorsun nereye kaliyosun kardesim 50-60 TL ye
    Yurt vs bişe yazmissin
    10 günlük ne yurdu var
    Adam seni 10 gunlugune mi alacak
    Cemaat yurtlari var ama maalesef onlarda almiyor (süleyman efendi ve Fethullah gülen yurtlari)
    Sacmssapan bilip bilmeden konusmayin Allah askina
    Bi yurt bul aynen boyle de simav zamani gelip 10 gün kalacagim de bakalim ne diyor sana

Ulasimi çok basitlestirmissin maşallah
    Tramvay yok dolmuş yok o fiyatlara nereye gidiyorsun
    Okul servisleri demissin
    Havaalanında okul servisimi varmis ? :D
    Havaalanında ortak ariyodum ben taksi parasi için 3-4 kişi bineceksin ki anca yani
    TRde değilsin kardesim dolmuş vs mi var saniyorsun

Uçak fiyatlarına gelelim
    Aof takvimi yada ÖSYM takvimi gibi bir sistem olmuyor sarksbiliyor
    1 ay önceden alinmak istenilen ve en uygun seçenek tek gidiş İstanbul ataturk-Ercan =i.hizliresim.com/Ld94kb.png
    +bbaska ilden geliyosaniz aktarma ücreti vs ortslsms +100 TL ekleyin
    Ekim bayram olduğu için zor bilet bulmak ama ortslsms gidiş geliş 400-450 TL

Oranin halki rahatina düşkün yardimci eleman yok
    Memursan TRde,git orada cslis asgari ücret 1400 TL
    Uzaktan gidip gelme olayini birakin
    Yok görürsünüz zaten kim hakli kim haksiz

22. erdiyaman

erdiyaman Kayıtlı Üye

Son düzenleme: 6 Eylül 2014
  23. efe54

efe54 Kayıtlı Üye

@erdiyaman dikkat edersen belirttim orada
    Bana gelmiş komsu vs muhabbeti yapiyosun
    Yav he he nedir? İnsan gibi laf anlatiyoruz burada

Modum kilitleyin konuyu ben ne anlatiyosam herkes yaşayarak ogrensin

24. focuspoint

focuspoint Kayıtlı Üye

Bu efe54 e kimse inanmasın... 1 yıllık toplam maliyet 5 bini geçmez...Bu arkadaş aslı olmayan büyük ithamlarda bulunuyor Kıbrıs hakkında ve insanları korkutuyor...gidiş dönüş bilet en fazla 200 e mal olur zamanında alır son güne bırakmazsanız...Yazın bile bir bilete 120 den fazla ödemedim...İstanbul Kıbrıs arası...Kalacak yer sorun olmaz ..

tesen28 ve aydın1978 bunu beğendi.
  25. Muratyet

Muratyet Kayıtlı Üye

130 tl gidiş dönüş aldım...

Sayfayı Paylaş