2014 Kyk Yurt Başvuru Tarihi Belli Oldu -Başvurular 8-16 Eylül olarak değiştirildi-

Konusu 'DGS 2014' forumundadır ve Belgin tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Belgin

Belgin Moderator Site görevlisi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 2014 -2015 eğitim - öğretim yılı için yurt başvuru sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Bakan Çağatay Kılıç, 119 bin 59 öğrencinin KYK’ya bağlı 384 yurda yerleştiğini açıkladı.

Bakan Çağatay Kılıç’ın açıklaması şöyle :
    “2014 - 2015 eğitim - öğretim yılı için Bakanlığımıza 385 bin 326 geçerli yurt başvurusu yapılmıştır. Yapılan başvurularda 119 bin 059 öğrencinin 384 yurdumuza yerleştirme işlemini yaptık. Yerleşemeyen tüm öğrencilerimize yedek sırası verdik.

Kayıt işlemleri 01 - 05 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Özel yetenek sınavıyla yüksek öğretim kurumlarına girecek öğrenciler, artık yıl öğrencileri, lisans üstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler ile yurt içi ve yurtdışı eğitim programlarına katılacak öğrencilerin yerleştirme işlemleri için 08 - 12 eylül 2014 tarihleri arasında başvuruları kabul edilecek ve yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

Ek kontenjan ile bir yüksek öğretim programına yerleştirilecek öğrenciler için ise 25 - 29 Eylül 2014 tarihleri arasında başvuruları kabul edilecek ve yerleştirme işlemleri yapılacaktır. 2014 - 2015 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını ve tüm öğrenci kardeşlerime başarılar diliyorum.”

Kaynak: http://www.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/20474/kyk-yurt-basvurulari-aciklandi.aspx

Şimdi siz 8-12 Eylülde yurt başvurusu yapıp yerleşeceksiniz. Asil olarak yerleşirseniz ne âlâ hemen yurda gidip kaydolursunuz. Ama yedek çıkarsa şöyle olacak. Asiller yerleşecek. Sonra kazandığınız şehrin kyk bölge müdürlüğünde her hafta ya da bi kaç günde bir liste asılacak yedeklerin listesi. Sırası gelen -o listede ismi olan- gidip kaydını yaptıracak. İş yedekte kaç gün ya da hafta sonra sıranın geleceğinde.
    Erken gelirse sorun yok ama gelmezse o zamana kadar kalacak yer bulmanız lazım.
    Lakin kyk'da şayet boş yerler varsa ki çoğunlukla vardır misafir öğrenci olarak çok rahat kalabilirsiniz.
    Günlük 4-5 tl ücret verirsiniz bi taraftanda zaman geçer sıranız gelince de asil olarak yurda kaydolur, kalmaya devam edersiniz. Ha ama torpilinız varsa yedek bile olsanız ilk hafta yerleşirsiniz.

SON DUYURU

DUYURU! Lisansüstü, özel yetenek, artık yıl, dikey/yatay geçiş yurt başvuruları öğrencilerimizin talebi üzerine 8 - 16 EYLÜL 2014 tarihine uzatılmıştır. (@GSBYurtKur)

Son düzenleme: 6 Eylül 2014
    akcaozlem bunu beğendi.
  2. Armanc

Armanc Kayıtlı Üye

sonuç sayfasına erişemiyorum bir problem var gibi

3. rafetalagz

rafetalagz Kayıtlı Üye

Admin, dgs ile kyk'ya girenler direk yedek listeye mi yazılıyor ? yoksa dgs öğrencileri için belirlenmiş bir kontenjan var mı ?

4. Armanc

Armanc Kayıtlı Üye

dgs öğrencilerine % üzerinden bir kontenjan ayrılıyor örneğin geçen yıl Çukurova Adana KYK Bölge %2 gibi bir kontenjan ayırmıştı.

zaferrrrr bunu beğendi.
  5. ağırabe

ağırabe Kayıtlı Üye

hocam basvuru tarıhlerı gecmısmı dgs lıler ıcın ayrı bır basvuru tarıhı yokmu

6. messiwo

messiwo Kayıtlı Üye

DGS Lİ öğrencilere kontenjan ayırmışlarmıdır yoksa yedek sıradamı bekeleyeceğiz. Ayrıca 8-12 arası yazıyor ama internet uzerındenmı yoksa birebir görüşülerekmi başvurulcak acaba

7. adalet...

adalet... Kayıtlı Üye

Allah sizden razı olsun hiçbir yerde bu konuyla ilgili birşey görememiştim teşekkür ederim::)

8. dgsmami

dgsmami Kayıtlı Üye

süper oldu şimdi yeni sorunumuz acaba bana çıkarmı gün geçmiyoki günde 2 yeni sorun eklensin hazneye:)

9. mrsmrc

mrsmrc Kayıtlı Üye

Ohh sonunda bir açıklama. Çok teşekkürler
    Şimdi çıkar mı çıkmaz mı bi de onu düşünelim!! :testere::duvar:

akcaozlem bunu beğendi.
  10. clanr

clanr Kayıtlı Üye

anlamadık ki nerden başvuru yapcaz ne zaman başvuru yapcaz yerleşcez 4 gün içinde :S

11. Blacx

Blacx Kayıtlı Üye

8 ile 12si arasında kyknın sitesine gir ve başvurunu yap. 4gün içinde açıklanmaz onu bekleme kalacak yer ayarla ve bi süre idare et eğer kyk çıkarsa gidersin çıkmazsa kaldığın yerde devam...

gozdes bunu beğendi.
  12. clanr

clanr Kayıtlı Üye

eywallah kardeşim anladım peki misafir kanlma imkanımız varmıdır devlet yurdunda 1 ay fln?

13. Blacx

Blacx Kayıtlı Üye

varmıs evet :) ınternetten adresi falan öğren kayıt olmaya gidince konuşursun bakarsın

14. clanr

clanr Kayıtlı Üye

ztn bnm kazandığım ünide yurt üninin içinde :) kardeşim

15. adalet...

adalet... Kayıtlı Üye

Yerleştirme de yapılacak diyor haberde ama

16. Belgin

Konuda bir güncelleme yapmak doğru olacak sanırım. Arkadaşlar bir yanlışı düzeltelim.
    Şimdi siz 8-12 Eylülde yurt başvurusu yapıp yerleşeceksiniz. Asil olarak yerleşirseniz ne âlâ hemen yurda gidip kaydolursunuz. Ama yedek çıkarsa şöyle olacak. Asiller yerleşecek. Sonra kazandığınız şehrin kyk bölge müdürlüğünde her hafta ya da bi kaç günde bir liste asılacak yedeklerin listesi. Sırası gelen -o listede ismi olan- gidip kaydını yaptıracak. İş yedekte kaç gün ya da hafta sonra sıranın geleceğinde.
    Erken gelirse sorun yok ama gelmezse o zamana kadar kalacak yer bulmanız lazım.
    Lakin kyk'da şayet boş yerler varsa ki çoğunlukla vardır misafir öğrenci olarak çok rahat kalabilirsiniz.
    Günlük 4-5 tl ücret verirsiniz bi taraftanda zaman geçer sıranız gelince de asil olarak yurda kaydolur, kalmaya devam edersiniz. Ha ama torpilinız varsa yedek bile olsanız ilk hafta yerleşirsiniz.

Ayrıca yazıdaki ek yerleştirme ibaresi ygs ya da dgs yerleştirmeleri. Yani kyk yerleştirme tarihleri değil. Kyk'daki ek yerleştirmeler yedeklerin yerleşmesidir. Ve düzen yukarda anlattığım gibidir.

Axel bunu beğendi.
  17. messiwo

messiwo Kayıtlı Üye

Ara verenlere Kyk yurdu çıkmadığı kesinmi bilginiz varmı?

18. Belgin

Ben ara verdim bana yedek 3 çıktı. Sonra da yerleştim.

akcaozlem bunu beğendi.
  19. messiwo

messiwo Kayıtlı Üye

Ara verip yerleştiysen doğru olan bu sonunda kesin bilgi alabildim saol bilgilendirdiğin için.

20. özldnya

özldnya Kayıtlı Üye

peki burs ya da krediye başvursak çıkma ihtimali var mı

21. messiwo

messiwo Kayıtlı Üye

Burs ve kredi çıkmıyor diye biliyorum zaten oyuzden imza kampanyası başlatıldı 3 satır doldurarak destek olursanız heralde olumlu karar cıkacaktır..
    http://bit.ly/DGSKREDi

22. özldnya

özldnya Kayıtlı Üye

23. Neslihanc

Neslihanc Kayıtlı Üye

Herkese merhaba
    Ben daha önce hiç burs ya da kredi almadım. Şimdi başvursam çıkma ihtimali var mıdır bir de bunun için başvuru tarihide 8-12 eylül mü?

24. özldnya

özldnya Kayıtlı Üye

ben aldım daha önce çıkcağını bilsem başvururum ama başvuramıyomuşuz öyle diyolar

25. Neslihanc

Neslihanc Kayıtlı Üye

yani önlisansta al ya da alma dgs ile geçenler için bunun için başvuru yok öyle mi?

Sayfayı Paylaş