DGS 2013 Adayları İçin DGS Başvurularında İzlenecek Yol Haritası

 

DGS 2013 ADAYLARIN İZLEYECEĞİ YOLLAR

2013 DGS- Dikey Geçiş Sınavı Başvuru süreci 27 Mayıs pazartesi günü resmen başlıyor. Bu başvuru döneminde bir kısım arkadaşımız ilk defa bu sınava girecek bir kısmıda önceki seneki tecrübesi ile işlemlerini tamamlayacaklardır.

Bu konuda başvuru hakkında merak ettiğinizi bütün teknik sorulara yanıt bulabilecek, bulamadıklarınızı sorup öğrenebileceksiniz.

 

2013 DGS Adayları Başvuru Rehberi

 

Bizler Adayları 2 ye ayırarak başvuru yollarını sizlere anlatacağız

1) Önlisans Öğrencisi (mezun durumda)

2) Mezun adaylar

A)Daha önceki DGS Sınavları’ndan(2011-2012) Birine başvurmuş adaylar

B)İlk defa Dikeygeçiş Sınavı’na Başvuracaklar Adaylar

 

Aşağıda oluşturulan bilgiler ösym tarafından 2012 yılı DGS başvuruları sırasında yayınlanan Adayların izleyeceği yol isimli belgeden derlenerek hazırlanmıştır.

 

Başvuru adımları Önlisan öğrencisi ve Önlisans mezunu olarak 2 Adımdan oluşmaktadır.

 

 

1)Önlisans Öğrencisi(mezun durumda):

 

Adım1: www.osym.gov.tr Adresinde açıklanan Sınav başvuru merkezlerinden başvuru süresi içinde ücreti karşılığı 2013 DGS Başvuru Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu alınız ve randevu talep ediniz.

 

Adım2: Başvuru Süresi içince Kılavuzun Arka kapağında yazılı bulunan bankalara sınav ücretini yatırınız.

 

Adım3: Başvuru kılavuzundaki Aday Bilgi Formunu Doldurunuz. Mezun olmadığınız için (mezun olabilecek duruma olanlar) aday bilgi formundaki öğrenim bilgilerinizi okulunuza onaylatmak zorundasınız.

 

Adım4: Doldurduğunuz Aday Bilgi Formu yanında T.C Nüfusu Cüzdanı veya fotoğraflı onaylı bir kimlik belgesi, sınav ücretini yatırdığınız bankadan aldığınız Dekont ile birlikte başvuru için aldığının randevu gün/saatin de başvuru merkezine gidiniz. Başvuru sonucu gerekli ücreti ödeyiniz.

 

Adım5:Bilgılerinizin, başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz, kurallara uygun fotoğrafınızı çektiriniz ve görevlinin size vereceği 2013 DGS Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgileriniz kontrol edıp onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladiğı bu belgeyı saklayınız.

 

İşleminiz tamamlanmıştır.

 

Önlisans Mezunu

 

Burada başvuru adımları 2 ye ayrılıyor.

 

A) Daha önceki DGS Sınavları’ndan Birine başvurmuş adaylar

 

B) İlk defa Dikeygeçiş Sınavı’na Başvuracaklar Adaylar

 

A) Daha önceki DGS Sınavları’ndan Birine başvurmuş adaylar

 

Daha önceki başvurunuza göre öğrenim bilgilerinizde(14-16 alanlarında) değişiklik var mı?

(Cevap evet ise sizde dgs ye ilk defa Başvuracak adayların izleyeceği yolu takip ediniz)

 

Cevap hayır ise: Takip etmeniz gereken adımlar.

 

Adım1: Daha önce OSYM’den Şifre almamışsanız; ya da hatırlamıyorsanız ösym bürolarından veya myo müdürlüklerinden Şifrenizi alınız. Alacağınız bu şifre daha sonra ÖSYM’ye yapacağınız tüm sınav başvurularında kullanacağınız tek şifre olacaktır.

 

Adım2: www.ösym.gov.tr Adresinde açıklanan Sınav başvuru merkezlerinden başvuru süresi içinde ücreti karşılığı 2012 DGS Başvuru Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu alınız.

 

Adım3:Başvuru Süresi içince Kılavuzun arka kapağında yazılı bulunan bankalara sınav ücretini yatırınız.

 

Adım 4:Kılavuzun ekindeki Aday Bilgi Formunu önceden doldurmanız yararınıza olacaktır

 

Adım5:Bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra ınternet bağlantısı ve yazıcısı olan bir bilgisayarı kullanarak öSYM’nin www.osym.gov.tr ınternet adresideki “2013-DGS Bireysel Başvuru” başlıklı alana girdıkten sonra T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ıle şifrenizi giriniz; mevcut bilgileriniz kontrol ediniz, kimlik bilgileriniz ve öğrenim bilgileriniz ‘ (12-16. alanlar) dışında istediğiniz alanları güncelleyiniz, eksik bilgilerinizı giriniz.

 

 

Adım6:Başvuru İşlemini Tamamla butonuna basanız ve “Başvurunuz Sistem Tarafından Başarıyla Tamamlanmıştır” iletisini bekleyiniz.Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Bilgilerim bağlantısından Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dükümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız

 

Başvuru İşleminiz Tamamlanmıştır

 

B) İlk defa Dikeygeçiş Sınavı’na Başvuracaklar Adaylar

 

 

Adım1: www.ösym.gov.tr Adresinde açıklanan Sınav başvuru merkezlerinden başvuru süresi içinde ücreti karşılığı 2013 DGS Başvuru Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu alınız ve randevu talep ediniz.

 

Adım2: Başvuru süresi içince kılavuzun arka kapağında yazılı bulunan bankalara sınav ücretini yatırınız.

 

 

Adım 3 : Doldurduğunuz Aday Bilgi Formu yanında T.C Nüfusu Cüzdanı veya fotoğraflı onaylı bir kimlik belgesi, sınav ücretini yatırdığınız bankadan aldığınız Dekont ile birlikte başvuru için aldığının randevu gün/saatin de başvuru merkezine gidiniz. Başvuru sonucu gerekli ücreti ödeyiniz.

 

Adım4:Bilgılerinizin, başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz, kurallara uygun fotoğrafınızı çektiriniz ve görevlinin size vereceği 2013 DGS Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgileriniz kontrol edıp onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladiğı bu belgeyı saklayınız.

 

İşleminiz tamamlanmıştır.