DGS 2009 Çıkmış Sayısal ve Sözel Soruları:

 

DGS 10. kere 2009 yılında yapılmıştır. En kolay DGS sayısal bölümün bu yıl olduğu kabul edilir.  Bu yıl hem hayal kırıklıklarının hem de sevinçlerin yaşandığı bir yıl oldu DGS için, tüm iyileştirmeleri tetikleyen yıldır ayrıca, dikeygecis.org aktif olarak DGS’ yi düzeltme çabalarına başlamıştır (ayrıntılar sayfanın sonunda). Onuncusu yapılmış olan DGS 2009 çıkmış sayısal ve sözel soruları, cevapları…

 

dgs-Çıkmış Sayısal

 

                                                                                        dgs-sozel-300x166

 

2009 DGS çıkmış sayısal ve sözel soruları:

 

[wpdm_package id=’8135′]

 

 

 

 

 

 

Soruları paylaştıktan sonra bu yılın niçin önemli olduğuna başlayabiliriz:

2008 aralık ayında YÖK başkanı DGS kontenjanlarının üniversitelere bırakıldığını duyurdu, bu duyurudan sonra kılavuz açıklandı, kopntenjanlar yüzde 70 oranında düşmüştü, iş başa düştü dedik düştük Ankara yollarına … O zamanların ÖSYM başkanı olan Ünal Yarımağan ile buluştuk.

 

dikeygecis.org' un ÖSYM başkanıyla DGS sorunlarını konuşuyor
dikeygecis.org ÖSYM başkanıyla DGS sorunlarını konuşuyor

 

Biz DGS öğrencilerinin tüm taleplerini belirttik, kontenjanlar en önemlisiydi, yüzde 70 düşen kontenjanlar için hocamızın neler yapabileceğini konuştuk, hocamız bizzat kendisi YÖK’ e sorunları bildirdi ama maalesef geç kalınmıştı…

DGS’ nin diğer kritik sorunları da vardı, tercih hakkının 8 olması, tercihlerin sınavdan önce yapılması, ek yerleştirmelerin olmaması, DGS ile ilgili istatistiklerin verilmemesi gibi. Hocamızla bu konularda konuşuldu ve DGS ile ilgili çok önemli mutlu edici gelişmeler yaşandı.

Bu görüşmeler sonunda DGS’ de tercihler 18′ e çıkarıldı, DGS tercihleri sınav sonrasına alındı, DGS ek yerleştirmeler başladı, ÖSYM ilk kez 2009 DGS’ nin ardından sınavla ilgili çok geniş kapsamlı istatistikleri yayınladı, 2009 ‘ dan beri dikey geçiş sınavı ile ilgili tüm istatikler düzenli olarak yayınlanırlar. 2009 yazından sonra diğer önemli gelişmeler yaşandı, bundan sonrası ilerki sınavlarda 🙂 .