• Kayıt belgeleri okuldan okula farklılık gösteriyor, LYS öğrencilerinden istenen belgeler, DGS öğrencileri için de isteniyor, standart belgeler (nufüs kayıt örneği, x adet y ölçülerinde fotoğraf, okul kayıtı için, sabıka kaydı,ikametgah ilmuhaberi vs gibi) ya sonuç belgenizle gelen kayıt evraklarında yazar ya da okulunuz kayıt belgesi göndermediyse okulunuzun web sitesinden öğrenebilirsiniz, bu standart belgeleri hallettiğimizi varsayıyoruz, (örnek standart belgeler: http://odb.kocaeli.edu.tr/kayit_islemleri2.php ) bu belgeler zaten toplanması kolay belgeler, dgs ile kazandığımız için ekstra belgeler gerekiyor, sizin asıl öğrenmeniz ve temin etmeniz gereken bunlar, nedir bu dgs lilere özel belgeler;

  1. Myo’daki başarı ve ders notlarını gösteren TRANSKRİPT “myo müdürlükleri veya öğrenci işlerinden”

  2. derslerin kredilerini ve konularını içeren ONAYLI DERS İÇERİKLERİ ( önemlidir, vermesseniz fazla ders alırsınız ) “”myo müdürlükleri veya öğrenci işlerindenONAYLATMANIZ GEREKMEKTEDİR“”

  Soru: TRANSKRİPT ve Onaylı Ders İçerikleri belgesi aynı değil mi?
  Cevap: Hayır, aynı değil. Transkriptte notlarınız ve derslerinizin kredisi yazar, ders içerik belgesinde hangi konuları işlediğinizde yazar ki, muafiyette içerik bilgisi aslolandır.

  Soru:
   Nereden alacağım bu belgeyi ?
  Cevap: Öğrenci işlerinizden alabilirsiniz, talep ediniz.

  Soru: Niçin bu belge gerekli ?
  Cevap: Bu belgeye bakarak ders muafiyetleriniz yapılacak, güzel bir ipucuda verelim ; kazandığınız bölümün ders içeriklerine bakın, kendi ders içeriğinizle karşılaştırın, kapsam olarak darsa genişletilmesini talep ediniz. ( bu konuda yanlış anlama olmasın, öğrenci olarak sakın evraklara müdahelede bulunmayın, evrakta sahteciliğe girer, cezası çok ağırdır, öğrenci işlerinizde ders içerik belgesi eksik yazılmış olabilir, kapsamı daraltılmış olabilir, siz öğrenci olarak başvurup belgenin kapsamını genişletilmesini isteyebilirsiniz)

  Soru: İnternetten alacağım ders içeriğini göstersem olur mu?
  Cevap: Hayır olmaz, mutlaka onaylatmanız gerekiyor. (Her sayfasında kaşe ve imza olmalı)

  Soru: 1. sınıftan başlatan üniversite kazandım gene de götürmem gerekir mi ders içerik belgesini ?
  Cevap: Almasanızda olur ama okulunuza gitmişken alın ve iletin kayıtta, muafiyet kazanacağınız dersler olabilir.

  Soru: Hazırlık okuyacağım, gene de almam gerekiyor mu ders içerik belgesini?
  Cevap: Evet alacaksınız, siz hazırlık okurken muafiyet dersleriniz belirlenebilir.

  Soru: Onaylı ders içerik belgesini arkadaşım yerime alabilir mi ?
  Cevap: Alabilir sorun yok, belgede adınız soyadınız yazmayacak zaten, onay olacak, okuduğunuz üniversite, meslek yüksekokulu, ve bölümünüzün adı olacak. Arkadaşınız sizin adınızı söylerse vermemezlik yapabilirler, kendine istediğini söylesin.

  Soru: AÖF öğrencisiyim, onaylı ders içeriğini ve transkriptimi nasıl alacağım ?
  Cevap: Kayıtlı bulunduğunuz AÖF bürolarından temin edebilirsiniz, mutlaka onaylatınız.

  Soru: Önlisansta yatay geçişle okul değiştirdim, transkriptimi nereden alacağım ?
  Cevap: Mezun olduğunuz okuldan tüm belgeleri temin edebilirsiniz.

Soru: Onaylı ders içeriği olmadan kayıt olabilir miyim  ?
Cevap: Muhtemelen olursunuz ama en kısa sürede temin etmeniz istenecektir, şu kadar belge toplarken bu önemli belgeyide halledin.

3. Myo DİPLOMANIZ veya ÇIKIŞ BELGESİ ( staj yapmadan bunları alamazsınız , şartlı kayıt olabilirsiniz, şartlı kayıt hakkında ayrıntılı bilgi için yazının devamını okuyun) ) “büyük ihtimal rektörlük öğrenci işlerinden”

Soru: Diplomam hazırlanmamış, çıkış belgem var, çıkış belgemle kayıt olabilir miyim ?
Cevap: Evet, çıkış belgenizle kayıt olabilirsiniz.

Soru: Çıkış belgemi veya diplomamı verirsem önlisans mezuniyetim iptal mi olur?
Cevap: Her sene sorulan soru, merak etmeyin önlisans mezuniyetinize birşey olmuyor, çıkış belgenizi kayıtta verirseniz diplomanızı myo nuzdan alabilirsiniz, diplomanızı kayıtta verdiyseniz, lisans bölümünü bitirdiğinizde diplomanızı alabilirsiniz yeni diplomanızla birlikte.

Soru: Diplomamın onaylı fotokopisini versem olur mu?
Cevap: Olmaz, bahsettiğiniz durum AÖF için geçerlidir.

4. LİSE DİPLOMASI‘ nı niçin isityorlar diyeceksiniz ama istiyorlar, mezun olduğunuz myo zorluk çıkarabilir ama alın, istemelerindeki mantık şu; aynı anda 2 örgün öğretim yapan üniversite bölümüne kayıt yapmamanız için.

Şöyle bir gelişme oldu, YÖK yeni bir sisteme geçti, çifte üniversite kaydını önlemek için kayıtta teyit aldırıyor ama bu sistem hala çok sağlıklı çalışmıyor, bazı üniversiteler istemiyor, myo diplomasını yeterli görüyor. 

5. DGS SONUÇ BELGESİ , ÖSYM’ nin sitesinden yazdırın mutlaka yanınızda bulunsun.

Soru: Sonuç belgeniz olmadan kayıt yapabilirm miyim ?
Cevap: Yapabilirsiniz, çok da önemli değil, cins bir kayıt görevlisine rastlayıp sorun yaşamamanız için eklenmiştir listeye.


6. ASKERLİK DURUMU BELGESİ myo bitirenler 2 yıl tecil hakkkına sahiptir, eğer buda dolmuş ise DGS sonuç belgesi ile TECİLLİ yazısı alabilirsiniz.. ( askerlik şubelerinden, bulunduğunuz yerde yoksa yabancı şudende olablir )

Soru: Yaş sınırı var mı tecil belgesi için ?
Cevap: 1994 (bazı üniversiteler 1993) ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi (1994-1995 ve daha sonraki yıllarda doğmuş adaylardan bu belge istenmeyecektir.)

Soru: Geçici mezuniyet belgemle tecil işlemlerimi yapabilir miyim ?
Cevap: Yapabilirsiniz.

Soru: DGS kazandı belgemi götürmem gerekiyor mu yanımda ?
Cevap: MYO mezunu olduğunuz için 2 sene tecil hakkınız halihazırda bulunmakta, o yüzden myo mezuniyet belgeniz ile gitmeniz yeterlidir, 2 seneyi aştıysa mezuniyet durumunuz herhangibir yerde okumuyorsanız, kayıt belgesini götürünüz.Kazandı belgeniz gelmeden tecil belgenizi almanız üstünüzden büyük bir yük kaldıracaktır.

Soru: Askerlik tecil belgemi, kütüğümün bulunduğu şubeden mi almak zorundayım ?
Cevap: Herhangibir askerlik şubesinden alabilirsiniz.

Soru: Askerliğimi yaptım, hangi belgeyi götüreceğim ?
Cevap: Terhis belgenizi götürmeniz yeterlidir.

Soru: Önlisanstan mezun olalı 2 seneyi geçti, hangi belgelerle tecil belgesi almaya gideceğim askerlik şubesine:
Cevap: DGS kazandı sonuç belgesi ve nufüs cüzadanınız yeterli tecil işlemi için. (dikkat edin nufus cüzdanı dedim, askerlik şubelerinde ehliyet ve pasaport kimlik yerine geçmez sadece tecil işleminde değil, tüm işlemlerde geçmez, mutlaka nufus cüzdanınızı götürünüz)

Soru: İnternetten kazandı belgemin çıktısı, asıl sonuç belgem geçer mi askerlik şubesinde ?
Cevap: Geçerlidir.

7. Kazandığınız okulun web sitesinden ÖN KAYIT FORMU indirip doldurunuz, çıktısını alın yanınızda olsun. Ön Kayıt formunu bazı üniversiteler online doldurtabiliyorlar, kazandığınız üniversitenin sayfasını takip edip özellikle LYS öğrencilerinden istenenlere göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.  Google’ dan önkayıt dosyası ve üniversite isminizi yazarak kolayca ulaşabilirsiniz dosyanıza.

 

Diğer Uyarılar

-Bazı üniversiteler online kayıta izin veriyorlar.  Lütfen kazandığınız üniversitenin  sitesinden duyuruları takip ediniz.

-Çoğu üniversite bu belgelerden bir kısmını getirmezseniz bile sonraki günlerde getirmeniz şartıyla kayıt yaparlar, sinir bozucu bir memur çıkabilir, tüm kayıt heyacanınızı elinizden alabilir, bu tür sorunla karşılaşmadan sorunsuz kayıt olmak istiyorsanız tüm kayıt belgelerinizi tamamlayın.


Yarın şartlı kayıt hakkında herşey…