DGS ile ilgili bilgilerin tüm kaynağı yıllardır takip edenler bilir dikeygecis.org’ dur… Bildiğiniz gibi YÖK yürütme kurulu üyesi sayın hocamız Prof. Dr. Durmuş Günay kontenjanların arttığını belirtmişti, bizde bu artıştan neler olabileceğini yazalım, kılavuz açıklandıktan sonra ne kadar tuttuğunu görürüz.

Bu sene olası değişiklikler:

En önemli değişiklik 5 senedir eğitim veren ama DGS kılavuzuna konmayan birçok bölüm DGS kılavuzuna eklenebilir.

Hukuk Kontenjanları: Yüzde 70 artış bekleniyor, eskiden devlet üniversitelerinde en fazla 20 hukuk kontenjanı veriliyordu bu sınır kalkabilir, istanbul, ankara üniversitelerinde 20′ den 35 lere çıkış görebiliriz. Bu artışın nedeni bu bölümde okuyan öğrencilerin sayısının inanılmaz artması.

Sağlıklala ilgili bölümler (hemşirelik, FTR, Beslenme vs) : %200 ‘ e kadar artış olabilir, artışın sebebi hem bölümlerde ki yüksek başarı hem de devletin sağlık politikaları.

Mühendislikle ilgili bölümler: Bu bölümleri 2 gruba ayırmamız gerekiyor…

İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği gibi DGS’ de girmenin çok zor olduğu bölümler ve diğer mühendislikler.

Önce DGS’ de kontenjan verme mantığını anlatalım kısaca, LYS kontenjanlarının belli bir oranı üniversiteye göre alınarak DGS kontenjanı olarak belirlenir, 2012 DGS’ ye kadar kullanılan kılavuzlar 2008 ÖSS kılavuzuna göre hazırlanmıştı, bu sene yeni YÖK DGS komisyonu kuruldu ve bu kılavuz güncellendi, artık 2011 LYS kılavuzu refarans alındı, 2 sene öncesinin kılavuzunun refarans alınma mantığı şudur, 3. sınıfta başlatan üniversiteler için öğrenci bulunabilmesi, sınıf olması.

İstanbul-Ankara ve İzmir gibi büyük illerde bulunan üniversitelerde 3 senede önemli kontenjan düşüşü yaşandı, anadolu üniversitelerinde de artış. Bu sebeple İstanbul-Ankara ve İzmir üniversitelerinde LYS kontenjan düşüşü olan bölümlerde küçük düşüşler görünebilir, anadolu üniversitelerinde ise artışlar.

İnşaat, Bilgisayar ve Elektronik mühendislikleri yüksek rekabetten dolayı bu düşüşlere maruz kalmayabilir. Örneğin bir yıldız teknik bilgisayar mühendisliğine girecek öğrenci DGS’ de ilk 100′ e girmesi gerekiyor, Makine mühendisliğine ise 1600, arada korkunç fark var, bu farkın biraz düzelmesi için bahsettiğim 3 bölümün düşmemesi gerekiyor, göreceğiz kılavuzda

2011 LYS’ de bulunan tüm bölümlerin artık bu sene kılavuzda olmasını bekliyoruz, mesela İTÜ de bazı bölümlerde düşüş olabilir ama aynı bölümlerin ingilizce bölümleri ilk kez yer alacağı için aslında kayıp olmayabilir. Bu yüzden kılavuzu çok dikkatli incelemekte fayda var..

İktisadi idari bilimlerle ilgili bölümler (işletme-iktisat-maliye-çeko vs): Bahsettiğimiz İstanbul-Ankara ve İzmir durumları bu bölümler içinde geçerli, ekstra olarak Marmara Üniversitesi deprem nedeniyle binalarını yeniliyor, yer sıkıntısı var, gözönünde bulundurunuz.

İletişim Fakülteleri ve Sosyal bilimler: İstanbul-Ankara-İzmir ve Anadolu üniversiteleri durumu bu bölümler içinde geçerli.

Okul Öncesi Öğretmenliği: Yeni bölümler açılabilir anadoluda, diğer bölümlerde önemli değişiklik beklemiyoruz.

Geçiş yapılan bölümlerde flash değişiklik olarak makine öğrencilerinin önemli bir mühendisliğe geçiş hakkının olabileceğini tahmin ediyoruz.

Konuyla ilgili sorularınızı buradan cevap verebilirim, akşama kadar müsaitim, facebook çok karışık olduğu için sadece buradan cevap vereceğiz.

Sınavda Başarılar ! DGS ile ilgili birçok önemli değişikliği ilk kez öğrenmek için sitemizi takip ediniz