2013 DGS Kontenjanları ve Geçiş Yapılacak Bölümler ile İlgili Neler Olabilir ?

2013 DGS Kontenjanları ve Geçiş Yapılacak Bölümler ile İlgili Neler Olabilir ?

DGS ile ilgili bilgilerin tüm kaynağı yıllardır takip edenler bilir dikeygecis.org’ dur… Bildiğiniz gibi YÖK yürütme kurulu üyesi sayın hocamız Prof. Dr. Durmuş Günay kontenjanların arttığını belirtmişti, bizde bu artıştan neler olabileceğini yazalım, kılavuz açıklandıktan sonra ne kadar tuttuğunu görürüz.

Bu sene olası değişiklikler:

En önemli değişiklik 5 senedir eğitim veren ama DGS kılavuzuna konmayan birçok bölüm DGS kılavuzuna eklenebilir.

Hukuk Kontenjanları: Yüzde 70 artış bekleniyor, eskiden devlet üniversitelerinde en fazla 20 hukuk kontenjanı veriliyordu bu sınır kalkabilir, istanbul, ankara üniversitelerinde 20′ den 35 lere çıkış görebiliriz. Bu artışın nedeni bu bölümde okuyan öğrencilerin sayısının inanılmaz artması.

Sağlıklala ilgili bölümler (hemşirelik, FTR, Beslenme vs) : %200 ‘ e kadar artış olabilir, artışın sebebi hem bölümlerde ki yüksek başarı hem de devletin sağlık politikaları.

Mühendislikle ilgili bölümler: Bu bölümleri 2 gruba ayırmamız gerekiyor…

İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği gibi DGS’ de girmenin çok zor olduğu bölümler ve diğer mühendislikler.

Önce DGS’ de kontenjan verme mantığını anlatalım kısaca, LYS kontenjanlarının belli bir oranı üniversiteye göre alınarak DGS kontenjanı olarak belirlenir, 2012 DGS’ ye kadar kullanılan kılavuzlar 2008 ÖSS kılavuzuna göre hazırlanmıştı, bu sene yeni YÖK DGS komisyonu kuruldu ve bu kılavuz güncellendi, artık 2011 LYS kılavuzu refarans alındı, 2 sene öncesinin kılavuzunun refarans alınma mantığı şudur, 3. sınıfta başlatan üniversiteler için öğrenci bulunabilmesi, sınıf olması.

İstanbul-Ankara ve İzmir gibi büyük illerde bulunan üniversitelerde 3 senede önemli kontenjan düşüşü yaşandı, anadolu üniversitelerinde de artış. Bu sebeple İstanbul-Ankara ve İzmir üniversitelerinde LYS kontenjan düşüşü olan bölümlerde küçük düşüşler görünebilir, anadolu üniversitelerinde ise artışlar.

İnşaat, Bilgisayar ve Elektronik mühendislikleri yüksek rekabetten dolayı bu düşüşlere maruz kalmayabilir. Örneğin bir yıldız teknik bilgisayar mühendisliğine girecek öğrenci DGS’ de ilk 100′ e girmesi gerekiyor, Makine mühendisliğine ise 1600, arada korkunç fark var, bu farkın biraz düzelmesi için bahsettiğim 3 bölümün düşmemesi gerekiyor, göreceğiz kılavuzda

2011 LYS’ de bulunan tüm bölümlerin artık bu sene kılavuzda olmasını bekliyoruz, mesela İTÜ de bazı bölümlerde düşüş olabilir ama aynı bölümlerin ingilizce bölümleri ilk kez yer alacağı için aslında kayıp olmayabilir. Bu yüzden kılavuzu çok dikkatli incelemekte fayda var..

İktisadi idari bilimlerle ilgili bölümler (işletme-iktisat-maliye-çeko vs): Bahsettiğimiz İstanbul-Ankara ve İzmir durumları bu bölümler içinde geçerli, ekstra olarak Marmara Üniversitesi deprem nedeniyle binalarını yeniliyor, yer sıkıntısı var, gözönünde bulundurunuz.

İletişim Fakülteleri ve Sosyal bilimler: İstanbul-Ankara-İzmir ve Anadolu üniversiteleri durumu bu bölümler içinde geçerli.

Okul Öncesi Öğretmenliği: Yeni bölümler açılabilir anadoluda, diğer bölümlerde önemli değişiklik beklemiyoruz.

Geçiş yapılan bölümlerde flash değişiklik olarak makine öğrencilerinin önemli bir mühendisliğe geçiş hakkının olabileceğini tahmin ediyoruz.

Konuyla ilgili sorularınızı buradan cevap verebilirim, akşama kadar müsaitim, facebook çok karışık olduğu için sadece buradan cevap vereceğiz.

Sınavda Başarılar ! DGS ile ilgili birçok önemli değişikliği ilk kez öğrenmek için sitemizi takip ediniz

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. meral diyor ki:

  ilahiyat fakültelerin örgün bölümünde kontejan artışı olurmu

 2. büşra diyor ki:

  ilahiyat önlisans mezunları dikey geçişle din kültürü bölümüne geçebilrler mi?

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   Maalesef hayır…

 3. özlem diyor ki:

  ilahyat öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak blgisi Öğretmenliği, arapça mütercim-tercümanlık gibi bölümlere geçiş yapılaması çok büyük eksiklikdir. özellikle din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğinde dersler bire br aynı. lütfen bu konuyla da bir ilgilenin..

 4. numan diyor ki:

  iyi günler 2 yıllık bi bölüm okuyup dgs ile ilahiyat bölümüne geçiş yapmak mumkunmu acaba ve hangi bölümlerden geçiş yapabilirim çok acil cevap verirseniz iyi olur
  numan2334@hotmail.com

 5. Dikeygecis.org diyor ki:

  maalesef hayır…

 6. Hüseyin diyor ki:

  makine müh. Istanbul-bursa-ankara-sakarya ünitesitenin kontenjanlarinda artış olur mu ?

 7. shr diyor ki:

  ben dgs sınavı ile 2011 yılında ilahiyat önlisansdan arap dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmiş bir öğrenciyim ve bu yıl 4. sınıf oldum. ilahiyat öğrencilerinin tercih edebildikleri programlara baktığımız zaman;1-Arap dili ve edebiyatı, 2-arapça öğretmenliği, 3-fars dili ve edebiyatı ve 4-ilahiyat bölümleri ile sınırlı. halbuki lys klavuzunu incelediğimizde ilkokul din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, islami ilimler, arapça- mütercim tercümanlık gibi bizimle ders içerikleri uyuşan bölümler var. Bu bölümler maalesef göz ardı edilmiş vaziyette. ilahiyat öğrecisine fars dili ve edebiyatını tercih ettirmek o kadar gereksiz ki. çünkü uyuşan tek bir dersi bile yok. sadece alfabe aynı, aksi takdirde tek bir kelimesi bile uymuyor. ilahiyat öğrencisi farsça derslerine ait hiçbir şey görmez.. ders içerikleri uyuşan bölümlerimiz varken bunları tercih edememek çok üzücü.. umarım sesimizi duyurabilirsiniz.. kolay gelsin..

  1. sumeyye diyor ki:

   Ön lisans ilahiyat mezunuyum puanım 250 sıralamam 6500 ist üni arap dili edebiyatı ikinci öğretime geçmek istiyorum geçen sene en sonla giriş yapıldı nerden öğrenebilirim bide ben bu puanla geçiş yapabilir miyim

  2. ahmet diyor ki:

   bend ebu yıl gırmek ıstıyorum merak ettıgım cok soru var yardımcı olabılırmısınız

 8. halim can diyor ki:

  ben bilgisayar programcılığı bölümü okudum hangi bölümleri tercih edebiliyorum ?

 9. Burak diyor ki:

  Dış ticaret mezunuym uluslararası ilişkiler tercih edebilirmiyim ??

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   maalesef hayır

   1. kubilay diyor ki:

    aöf’de 2 yıllık işletme okuyup dgs ile örgün ögretime geçme hakkımız varmıdır ?

    1. Dikeygecis.org diyor ki:

     var tabi ki….

   2. fatos diyor ki:

    turizm ve seyhat hizmetleri mezunuyum lojıstık yonetımı ve ya baska bır bolum secebılırmıyım ısletme harıcınde

    1. Dikeygecis.org diyor ki:

     maalesef hayır.

 10. merve diyor ki:

  ben 2 yıl önce iktisat bölümüne geöiş yaptım fakat üniversteden memnun olmadıgım için baska üni ye geçmek istedim.fakat alttan dersim oldugundan yatay geçiş yapamadm ve tekrar dgs yapmaya karar verdim suan okulumun bitmesine 2 yıl var baska bi üniversteye fakat aynı bölümüme tercih yapsam derslerim sayılır mı yoksa tekrar 3 sene daha okumak zorundamı kalırım?

 11. Aslı diyor ki:

  ben saglık kurumları isletmecılıgı 2 yıllık okuyorm 2,sınftayım hangi universitelere ve hangi bolumlere örgun ogretım olarak gecis ypabilirim ???

 12. sait diyor ki:

  harita kadastro harita mühendisliği dısında hangi bölümlere geçiş yapabilir

 13. sevim diyor ki:

  ya ben organik tarım bölümünü kazandım 2 yıllık ama dikey geçiş sınavıyla ziraata geçebiliyor muyum bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz bu konuda…?

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   geçebilirsiniz…

 14. samet diyor ki:

  iletişim kontenjanlarında artış olurmu

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   seneye olabilir…

 15. Osman diyor ki:

  Elektrik bölümü mezunuyum.. endüstri mühendisliği tercih edebilir miyim ?

 16. üzümcü diyor ki:

  slm ben muhasebe ve vergi uyg bitirdim muhasebe ve finansman öğretmenliği okumak istiyorum nette araştrdm bilgi hiç bulamdm puanını nasıl olacak bölüm 1.sym katkısı olacak mı cevap atrsnz sevinrm tşkler.

 17. AYCAN diyor ki:

  iki yıllık tekstil mezunuyum dgs ile 4 yıllıga geciş yapabılırmıyım veya tekstil öğretmenliğine

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   yapabilirsinizç

 18. oğuz meral diyor ki:

  dış tic bölümü mezunuyum uluslar arası ılişkiler okumak istiyorum
  ama dgs de bu bölüme dış ticaretten geçiş yok bır o kadarda bana garıp geldi ki eğer açık öğretimden devam edersem bu bölüme geçiş yapabiliyorum bu konu hakkında ösym tarafından bi düzeltme yapılabılır mı saygılar

 19. HAYAT ALTUĞ diyor ki:

  harita kadastro mezunuyum ve dgs de harita mezunu olanlar bu sene çevre maden jeoloji gibi müh. dallarından geçiş yapılabilecek diye bir söylenti var ve kontejan sayımız artırıldı mı müh. fak içinde dgs konusunda en madur olan bölümlerden biriyiz

 20. halil mikado diyor ki:

  arkadaşlar ben inşaat mezunuyum artık işletmeye de geçiş yapabiliyormuyuz öyle bir duyum aldım da… bilgisi olan varmı??

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   örgünde geçemezsiniz, aöf de geçebilirsiniz.

 21. esma diyor ki:

  ben 2 yıllık kimya teknolojisi mezunuyum.kimya mühendisliğine geçmek istiyorum..puanım bikaç puan düşük olup o bölüme yetmese bile kontenjan çok olduğu için tercih etsem gelir mi..?

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   tabi ki böyle bir imkan var.

 22. kadri diyor ki:

  dgs puanım hesapladıgım kadarıyla 250 gelir hemşireliğe gitme şansım varmı

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   şu an kimse sağlıklı cevap veremez maalesef bu sorunuza.

 23. elif diyor ki:

  dış ticaret mezunuyum hangi bölümleri tercih edebilirim?

 24. Hilal diyor ki:

  Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde 2 yıllık okudum. dikey Geçiş ile 4 yıllık tamamlamak istiyorum. mümkün müdür? Ve hangi illerde örgün öğretim görebilirim?

  1. erann diyor ki:

   Tabikide ben halkla iliskilerden gs uni iletisime gectim, sinav cok kolay ancak sunuda demek istiyorumki onlisans diplomasiyla kpss ye girip atanmaya bak

 25. Neriman diyor ki:

  Merhaba öğrenmek istediğim Oğlum Güz dönemine ait 2 zayıfımız var DGS girdi Tercih yağabilirmiş yalnız yerleşme olacakmı geçen senelerde 2 dersle yerleşiyordu bu senede aynı hak geçerlimi

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   ilk dönemdense dersleri şartlı kayıtla yerleşebilir…

 26. mehmet diyor ki:

  sorulari inceledim yaklasik 250 puan almayi bekliyorum hemsirelik gelir mi?

 27. gülçin diyor ki:

  okulöncesinde uzaktan eğitim varmı varsa hangi okulda.

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   maalesef yok şu an.

 28. spö diyor ki:

  4 senelik bölümden başka bir 4 senelik bölüme geçiş mümkün mü?

 29. krkmz diyor ki:

  veterinerlik ve laborant mezunu dikey geçiş sınavı sonrası tercih olarak hemşireliği seçebiliyor mu ?

  1. birol diyor ki:

   seçemez sadece biyoloji ve veteriner fakültesine geçiş yapılabiliyor

 30. elif diyor ki:

  Ben ea cıyım yüksekokulda muhasebe okudum sosyoloji yazabilirmiyim ne olur cevap yazın

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   maalesef hayır…

 31. gizem diyor ki:

  dış ticaret okudum uluslararası ilişkilere geçiş yapabiliyormuyum ?

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   maalesef hayır

   1. sinan diyor ki:

    Evett yapılıyo dgs 2013 tablo 3 tee geçiş yapılabilirr yazıyoo

 32. cemre diyor ki:

  merhaba ben muhasebe ve vergi uygulamaları mezunuyum sınavdan 207 almışım:( biraz düşük bi puan ama tercih yaparken nasıl yapmalıyım bu puanın ne kadar üstüne cıkarak yapmalıyım bana yardımcı olabılırmısınız?

 33. tuğba diyor ki:

  bilgisayar programcılığı bölümü hangi bölümleri tercih edebilir ? ( maliye yazabilirmiyim )

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   yazamazsın :)

 34. tuğçe diyor ki:

  ya bu dgs puanına öbp ekli mi lütfen acil cevap verin!!

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   ekli….

 35. tugce diyor ki:

  dgs puanlarına öbp dahil mi?

 36. gökay diyor ki:

  ben 2 sene grafik tasarım mezunuyum ea puanım 243 grafikten başka hangi bölmülere geçebilirim bide grafike devam etsem biyere yerleşebilir mym

 37. sumeyye diyor ki:

  Ön lisans ilahiyat mezunuyum puanım 250 sıralamam 6500 ist üni arası dili edebiyatı ikinci öğretime geçmek istiyorum geçen sene en sonla giriş yapıldı nerden öğrenebilirim bide ben bu puanla geçiş yapabilir miyim

 38. sumeyye diyor ki:

  Arap dili edebiyatı

 39. teseramoon diyor ki:

  iyi günler ben kamu yönetimi lisans mezunuyum acaba dgs ile tekrar geçiş yapıp okuyabileceğim bölümler var mı

  1. Dikeygecis.org diyor ki:

   hayır, sadece önlisanslılar girebiliyor…

 40. fevzi bilgehan neğiş diyor ki:

  merhabalar. okul öncesi öğretmenliğinde kontejyanlarla alakalı bir artış olacak mı? ne derseniz. bir de puanlardaki farklılıklardan dolayı başarı sırasına göre mi tercih yapmak gerekiyor? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 41. nur diyor ki:

  ben 2 yıllık işletme mezunuyum, dgs den 217 aldım , diğer 2 seneyi açıköğretimden bitiremezmiyim? Mümkün mü bu

 42. uğur diyor ki:

  iyi günler ,287 sayısal puanım var 3200 lerde sıralamam var sizce inşaat mühendisliği gelir mi…teşekkürler iyi çalışmalar

 43. ugur diyor ki:

  287 sayısal puanım var sıralamam 3200 lerde ..inşaaat mühendisliği gelirmi

 44. okan can diyor ki:

  ben 2013 dgs’den sadece 204 puan almışım … buna rağmen üniversitelere başvuruda bulunabiliyor muyum ?

 45. barış diyor ki:

  sayısal sıralamam 6800 karabük mak müh yazacağım altına da itü ytü koü ve saü metalurji malzeme yazacağım* gelme ihtimali nedir

 46. ramazan diyor ki:

  iki yıllık dz. astsb. myo dan elektrik bolumunden mezun oldum dgs sayısal puanımla hangı bolumleri tercih etme hakkına sahıbım ?

 47. tuba diyor ki:

  DGS puanımla ilk tercih sürecinden sonra bir üniversiteye yerleştirilsem de, ek kontenjan ile başka bir üniversiteye başvurabilir miyim?

 48. Sena diyor ki:

  ben harita ve kadastro bölümü okuyorum. harita, geomatik ve jeodezi mühendisliklerine geçiş yapacağımı biliyorum. ancak şimdi çevre, jeoloji ve orman mühendisliğine de geçiş yapabileceğimi söylediler. bu bilgi doğru mudur??

 49. Serkan Topal diyor ki:

  akdeniz elektrik elektronik mühendisliği sıralaması nedir kontenjanlara göre ?

 50. mustafacan diyor ki:

  55 binlerdeuyim ziraat muh gelirmi

 51. serhat73 diyor ki:

  ben akdenz unisi bankacilik ve sigortacilik bolumu mezunuyum hangi bolumleri tercih edebilirim dgs ile ltfen yardimci olabilirmisiniz hic bi yerde bulamiyorum ltfen burdan yardmci olun bana esit agirlik puanim221 siralama 21 binlerde nasil yapacam ….

 52. tayfun diyor ki:

  yazılım mühendisliği nasıl bir bölüm kısaca anlatırmısınız bilginiz varsa bide dgs yi kazanınca bizi neler bekliyor kısaca özetlerseniz sevinirim iyi günler ?

 53. Zumre diyor ki:

  merhabalar
  Ben sivil havacilik kabin hizmetleri bolumde okudum. DGS.deki basari siram 5binlerde yerlesebilir miyim?

 54. Abdul diyor ki:

  290 puan ile 2700. Olmuşum inşaat mühendisligi istiyorum.
  Selçuk üni.
  Isparta üni.
  Kayseri üni.
  K.T.Ü. Hangisi gelebilir

 55. evşen diyor ki:

  245,550 puan aldım sıralamam 6,570 istanbulda maliye ekonomtrı işletme iktsat gbi bölümler gelir mı devlet ünverstesi

 56. Anonim diyor ki:

  Sıralamam 7367 Ege Tarla bitkileri olur mu?

 57. ozkan0 diyor ki:

  muhasebe vergı uygulamaları mznym 234 puan aldım 11500 lerdeyım szce bir yere gidebilirmym acail cvp verrsenz

 58. müge diyor ki:

  halkla ilişkiler mezunuyum 252 puanım 5 binlerde sıralamam sizce bölümümle ilgili bir yer gelme ihtimali var mıdır

 59. MESUT diyor ki:

  s.a hocam 1350 siradayim istanbulda %50 burslu düşünüyorum hangi üniversiteler gelebilir gelirse neresi daha avantajlı olur yardımcı olur musunuz ?

  1. MESUT diyor ki:

   bu arada bölümümü yazmayı unutmuşum adalet mezunuyum hukuk için yardım istiyorum şimdiden teşekkürler

 60. selim diyor ki:

  dgs sınavından aldıgımız puanlara okulun verecegi puan eklimi

  1. Selim Taştan diyor ki:

   dgs sınavından aldıgımız puanların üzerine okulu verdigi puan eklimi

 61. sercan suat diyor ki:

  eşit ağırlık kontejanının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyordum ben

 62. erhan diyor ki:

  tercıh tarıhı ne zaman olucak ve basarı sırası ne kadar onemlıdır bu sınavda

 63. fatma diyor ki:

  Okul Öncesi kaç puanla alır

 64. eyup diyor ki:

  Harita kadastro hangi bolumleri tercih edebilir jeoloji muhendisligini terih edebilirm

 65. tuğçe diyor ki:

  merhaba ben iki yıllık muhasebe bölümünü bu yıl bitirdim. İlk defa dgsye girdim 4 yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim

 66. mert diyor ki:

  merhaba dgs de 1.tercih ve 2.tercihlerimi yapmama rağmen bir yere giremezsem seneye sınava girip tercih yaptığımda puanım kesiliyormu? sözelde 251 puan ve 6621. sıradayım

 67. sercan suat diyor ki:

  240 eşit ağırlık puanım 10500 sıralamam sizce yerleşebilirmiyim??

 68. ibrahim diyor ki:

  önceki senelerde dgs puanları düşmüş bu sene de düşer mi acaba?

 69. funda diyor ki:

  muhasebe önlisans mezununyum dgs den nereleri tercih edebilirim. yardım edin şimdiden teşekkürler

 70. gokhan diyor ki:

  merhaba …ben inş tek. mezunuyum 283.6 puan aldım..geçen sene arkadaşım 284.3 ile bozok üniye yerleşti sıralaması 2900+ lerdeydi benim ise 3909 ..bu sene inş müh inde kontenjan artışı olurmu her sene artış olmuş incelediğimde mesala devlet ünilerinde 2011 de 488 kişi alırken 2012 de 512 ye tükselmiş ve puanlar ortalama 3 er puan düşmüş ünilerin.. bu senede düşüş olurmu ve ben yerleşirmiyim bu sıralamayla

 71. gokhan diyor ki:

  eğer makine müh ile inşaat ve bilgisayar mühendisliği puanlarını ve sıralamalarını dengelemek isteniliyorsa inşaat mühendisliğinin kontenjanı arttırılıp makinanın düşürlemsi lazım böyle bişey söz konusu olurmu ve eger olursa ben bu sene 2013 dgs puan 283.6 sıralama 3909 ile geçen sene 284.2 ile kapatan bozok üni iö inşaat mühendisliğine yerleşebilirmiyim

 72. Ömer diyor ki:

  Mr. Ben bu sene e.a’tan 271 puan aldım sıralama 1862 sosyal hizmetler lisans bölümüne geçme şansım var mi? Birde iki yıllık sosyal hizmetlerden hangi bölümlere geçiş yapılabilir cevap verseniz çok nimettar kalirim şimdiden sağolun.

 73. baki diyor ki:

  arkadaşlar bu seneki taban puanlar yükselecek mi düşecek mi acaba
  benim sıralamam 65609 End.Müh.uzaktan egitim düşünüyorum gelme şansı varmıdır

 74. büşra aslan diyor ki:

  merhaba ben 2 yıllık gıda teknolojisi bölümünü kazandim dgs ie beslenme ve diyetetiğe tamamlamayı düşünüyorum meslek lisesi çıkışlıyım sizce 1 sene hazırlanmalı mıyım yoksa gidip sonra 4 yıllığa tamamlamalıyım

 75. arif diyor ki:

  Useless basarilar diliyorum. Hogan siralamam 1219 insaat mezunuyum muhendislige gecebilir login Lisbon 303

 76. buhra diyor ki:

  meraba bn meslek liseliyim iki yıllık bir bölüme gidecem gıda teknolojisi bunu okula başlamadan bir sınava girip 4 yıllık yapabilirmiyim

 77. Rahmi Kelebek diyor ki:

  ben adalet mezunuyum, 2013 dgs.den 204 puan aldım, tercih yaptığımda özel üniversitelere yerleşme şansım var mı ? ? ?

 78. Damla diyor ki:

  ben 2013 dgs’den sadece 207 puan almışım … üniversitelere başvuruda bulunabiliyor muyum???

 79. Damla diyor ki:

  ben 2013 dgs’den sadece 204 puan almışım … buna rağmen üniversitelere başvuruda bulunabiliyor muyum. özel bi ünive yerleşme şansım vaar mı ?

 80. Mehmet diyor ki:

  Makale için teşekkürler. Elektrik -Elektronik mühendislikleri bu yıl ne olur, kontenjan düşermiş artar mı. Örneğin Tüm ülkedeki okullar dikkate alınırsa maksimum kaçıncı sıra yerleşebilir. Bu yıl kontenjan artışı elektrik – elektronikte yerleşme sıralamasını artırır mı azaltır mı?. Bunları kestirmeye çalışıyorum..

 81. AYŞE diyor ki:

  önlisans makine bölümü okuyan bırı hangı bölumlerı secebılır dgs tercıhınde.

 82. yuksel diyor ki:

  işletme yönetimi mezunuyum bizim iktisata veya kamuya geçme olasılığımız varmı.. puanım 233

 83. fatma diyor ki:

  merhaba yerel yönetimlerin maliye iktisat işletme bölümlerini tercih edebileceğini biliyorduk kılavuzda yayınlanan bölümler mi geçerli onun dışında bişey var mı?

 84. Emre diyor ki:

  Su ürünleri mühendisliğinde geçen yıl 30 kişilik bir kontenjan görülüyorken bu yıl bu sayı 3. Bu sayı da bir artış olur mu ?

 85. Fatma diyor ki:

  Merhaba. Önlisans ilahiyat mezunuyum. DGS puanım 259.8. İstanbul arap dili (İÖ) istiyorum sizce olur mu?

 86. SÜLEYMAN diyor ki:

  makina myo mezunları hangi bölümleri tercih edebilir.

 87. gunes kaya diyor ki:

  Turızm ve otel işletmeciliği okuyorum bu bolumden saglıkla ılgılı bır bolume veya turızden baska dort yıllık hangı bolumlere gecebılırım..

 88. yeniyeni diyor ki:

  selam ben açık öğretim önlisans süt ve süt ürünleri mezunuyum beslenme ve diyetetik bölümüne örgün olarak geçiş yapabilirmiyim öyle bi hakkım varsa dgsden kaç almalıyım tahmini

 89. 89e6606est diyor ki:

  Ben Dgs den Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Endüstri Mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. Kaçıncı sınıftan baştıyorlar ve genel olarak kaç ders sayılıyor?

 90. muhammed38 diyor ki:

  ben adalet bölümüne gitmek istiyorum muaf olacagımız dersler nasıl belirleniyor? üniversitesitesine göre nasıl degişiyor?

 91. nehir06 diyor ki:

  ÇOK ACİL CEVAP İSTİYORUM. ben iki yıllık çocuk gelişimi bitirdim dgs ile özel bir üniversiteyi kazandığımda 3.sınıfta yatay geçiş ile devlete geçebilir miyim??

 92. Demir35 diyor ki:

  iki yıllık meslek yuksek okulunun ılk doneminden iki dersim bulunuyor fakat dgs puanım iyi , bu sekilde tercih yapabılırmıyım ?

 93. gmzd diyor ki:

  ben kamu yönetimi 2. sınıfım dgs ye girebilir miyim??

Yukarı Çık